Tajemnice ludzkiego mózgu

Mimo postępu w medycynie oraz licznym badaniom lekarzom do tej pory nie udało się rozszyfrować wszystkich tajemnic ludzkiego mózgu. Ten skomplikowany i tajemniczy narząd ma ogromne znaczenie dla każdego człowieka, a od jego sprawnego funkcjonowania zależy bardzo wiele. Decyduje on nie tylko o charakterze i umiejętnościach człowieka, ale i o pracy innych narządów. Odpowiada za uczucia oraz za proces myślenia. Ten proces, mimo licznych badań, sprawia lekarzom najwięcej problemów, a możliwości ludzkiego mózgu wciąż potrafią zaskoczyć.

Budowa ludzkiego mózgu jest dość skomplikowana. Półkule mózgowe tworzą narząd, który waży około 1400 – 1500 g i swym kształtem oraz strukturą przypomina orzech włoski. Zbudowany jest zasadniczo z prawej i lewej półkuli, ważną jego częścią jest również pień mózgu. Najbardziej tajemniczymi składnikami tego narządu są jednak liczne komórki nerwowe. Jak wynika z badań w ludzkim mózgu znajduje się około miliona neuronów, pomiędzy którymi przekazywane są ważne informacje i komunikaty. To właśnie neurony oraz sprawność ich działania decyduje o ludzkich możliwościach. Tworzą one gęstą sieć, a każda z nich ma własną specjalizację. Półkule mózgowe pokryte są korą mózgową, a dodatkowym zabezpieczeniem dla tego ważnego narządu jest chroniąca go czaszka. Dodatkową ochroną dla mózgu są trzy opony mózgowe oraz płyn mózgowo – rdzeniowy.

Najważniejszą sprawą dla tak skomplikowanego narządu jest jego prawidłowe ukrwienie. Bardzo ważna jest dla niego krew, dzięki której może on otrzymywać nie tylko odpowiednią ilość tlenu, ale i innych składników odżywczych. Gdy pojawiają się problemy z układem krwionośnym, zaczynają się również kłopoty z prawidłowym odżywieniem mózgu. Każda sytuacja, w której dochodzi do przerwy w dopływie krwi do mózgu jest bardzo niebezpieczna. Im dłużej mózg jest pozbawiony odżywczej krwi i tlenu, tym poważniejsze zniszczenia zachodzą w jego obszarze. Za przerwy w odżywianiu mózgu najczęściej ponosi odpowiedzialność nieprawidłowa praca serca oraz problemy związane z układem krążenia.

[Total: 0 Average: 0]