Rozwój Mój profil Co chcesz zrobić?
 
0
Rozwój 115
Co zyskuje ?
Funkcjonalność
Funkcjonalność
Co zyskuje ?
Patronat
  Rejestracja Logowanie
Tajemnice ludzkiego mózgu
Kliknij, aby pokazać całą grafikę
Kliknij, aby schować całą grafikę

Mimo postępu w medycynie oraz licznym badaniom lekarzom do tej pory nie udało się rozszyfrować wszystkich tajemnic ludzkiego mózgu. Ten skomplikowany i tajemniczy narząd ma ogromne znaczenie dla każdego człowieka, a od jego sprawnego funkcjonowania zależy bardzo wiele. Decyduje on nie tylko o charakterze i umiejętnościach człowieka, ale i o pracy innych narządów. Odpowiada za uczucia oraz za proces myślenia. Ten proces, mimo licznych badań, sprawia lekarzom najwięcej problemów, a możliwości ludzkiego mózgu wciąż potrafią zaskoczyć.

Budowa ludzkiego mózgu jest dość skomplikowana. Półkule mózgowe tworzą narząd, który waży około 1400 – 1500 g i swym kształtem oraz strukturą przypomina orzech włoski. Zbudowany jest zasadniczo z prawej i lewej półkuli, ważną jego częścią jest również pień mózgu. Najbardziej tajemniczymi składnikami tego narządu są jednak liczne komórki nerwowe. Jak wynika z badań w ludzkim mózgu znajduje się około miliona neuronów, pomiędzy którymi przekazywane są ważne informacje i komunikaty. To właśnie neurony oraz sprawność ich działania decyduje o ludzkich możliwościach. Tworzą one gęstą sieć, a każda z nich ma własną specjalizację. Półkule mózgowe pokryte są korą mózgową, a dodatkowym zabezpieczeniem dla tego ważnego narządu jest chroniąca go czaszka. Dodatkową ochroną dla mózgu są trzy opony mózgowe oraz płyn mózgowo – rdzeniowy.

Jednym z najbardziej miarodajnych testów na dominowanie u Ciebie jednej z dwóch półkul mózgowych jest animacja kręcącej się powyżej tancerki. Jeśli widzisz ją obracającą się zgodnie z ruchem wskazówek zegara w tej chwili bardziej aktywna jest u Ciebie prawa półkula mózgu. Gdy widzisz ją obracającą się w przeciwnym kierunku. To lewa półkula jest bardziej aktywana.

 

Teraz śmiało, skoncentruj się i postaraj się zmienić kierunek obrotu. To świetne ćwiczenia na synchronizację obu półkul.

Innym, moim zdaniem dużo prostrzym ćwiczeniem jest kolejna animacja:

Czy teraz potrafiłeś już zmienić kierunek wirujących punktów ?Najważniejszą sprawą dla tak skomplikowanego narządu jest jego prawidłowe ukrwienie. Bardzo ważna jest dla niego krew, dzięki której może on otrzymywać nie tylko odpowiednią ilość tlenu, ale i innych składników odżywczych. Gdy pojawiają się problemy z układem krwionośnym, zaczynają się również kłopoty z prawidłowym odżywieniem mózgu. Każda sytuacja, w której dochodzi do przerwy w dopływie krwi do mózgu jest bardzo niebezpieczna. Im dłużej mózg jest pozbawiony odżywczej krwi i tlenu, tym poważniejsze zniszczenia zachodzą w jego obszarze. Za przerwy w odżywianiu mózgu najczęściej ponosi odpowiedzialność nieprawidłowa praca serca oraz problemy związane z układem krążenia.

Aby zobaczyć cały artykuł wystarczy się zalogować!
Zaloguj Zarejestruj

( ! ) Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

( ! ) Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php/sessions) in Unknown on line 0