Rozwój Mój profil Co chcesz zrobić?
 
0
Rozwój 115
Co zyskuje ?
Funkcjonalność
Funkcjonalność
Co zyskuje ?
Patronat
  Rejestracja Logowanie
Psychologia sukcesu, czyli jak efektywnie dążyć do celu
Kliknij, aby pokazać całą grafikę
Kliknij, aby schować całą grafikę

Człowiek osiąga sukces poprzez ciężką pracę, jednak jedni wkładają więcej wysiłku w osiąganie celów niż inni. Dzieje się tak dlatego, że poszczególne jednostki posiadają wiedzę na wysokim poziomie, co daje im pojęcie jak kroczyć do przodu efektywnie i przy jak najmniejszym nakładzie sił. Jeżeli ktoś wmawia ci, że osiągają coś tylko ludzie „urodzeni pod szczęśliwą gwiazdą” albo „ze znajomościami”, nie wierz mu, gdyż najpewniej jest na tyle leniwy, że sam nie potrafi nic zrobić ze swoim życiem i zazdrości ludziom, którzy potrafią. Dobra wiadomość jest taka, że szczęśliwcy stanowią mniej niż 1% ludzi sukcesu, a więc nie musisz mieć „farta” aby dojść do tego, do czego chcesz. Ludzie dzielą się na ambitnych i nieambitnych, pracowitych i leniwych, mądrych i mało inteligentnych. Ty sam określ, jakim typem człowieka jesteś, a gdy dostrzeżesz jakieś wady do poprawki, zrób wszystko, aby straciły na sile. Ich miejsce niech zastąpią zalety. Rozwój osobisty jest kluczem do zminimalizowania wysiłków w dążeniu do celu. Ten artykuł ukarze ci kilka „magicznych” sposobów jak zwiększyć swoją efektywność, niezależnie od tego, czy dążysz do wzbogacenia się, zdobycia wysportowanej sylwetki, czy do napisania książki. Musisz trzymać się prostego zbioru zasad, które ukształtują twoją psychikę i nakierują ją ja cel. Dzięki wiedzy jak się zmobilizować, jak dać sobie impuls motywacyjny i jak podkręcić mózg na wyższe obroty, niedługo będziesz dla innych powodem zazdrości.

1. Zdobądź wiedzę na dany temat

Nie oszukujmy się, bez wiedzy ani rusz. Musisz trochę się pouczyć, zanim zaczniesz działać. Gwarantuję, że twoje „zakuwanie” nie pójdzie na marne. Wiem z autopsji, że samo działanie prowadzi donikąd, gdyż najczęściej popełniamy błędy i nie zdajemy sobie z nich sprawy. Robimy coś, co pozornie zbliża nas do celu, a potem zdajemy sobie sprawę, że stoimy w miejscu albo nawet się cofamy. Kto chce tego uniknąć, musi sięgnąć po książkę, czasopismo, lub zajrzeć do internetu, pamiętając, by wpajać sobie tylko rzetelne informacje. Nie zaszkodzi także poradzić się fachowca, którego doświadczenie pozwoli nam unikać głupich błędów. Chcesz wybić się w medycynie ? Studiuj pisma medyczne i stań się małym ekspertem tej dziedziny. Nakieruj swój mózg na konkretny rodzaj wiedzy. Nie zapominaj jednak o tym, że niektóre specjalizacje wymagają wiedzy z zakresu kilku dziedzin. Dla przykładu dobry lekarz nie skupi się tylko na kardiologii, ale też na anatomii całego ciała, chemii i odżywianiu. Organizm jest zbiorem zależnych od siebie organów, dlatego należy zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę o każdym z nich, a rozszerzoną na temat organu, przy którym lekarz będzie pracował. Każdy człowiek sukcesu wie, że musi być choć trochę elastyczny, mieć szerokie horyzonty myślowe, ale nie za szerokie. Przykładowo sportowiec może kształcić się w licznych dziedzinach, ale biznes i ekonomia raczej mu się nie przydadzą. Ludzki mózg nie potrzebuje nadmiaru wiedzy, gdyż zapchany nieprzydatnymi informacjami staje się mniej wydajny. I tak radzi sobie na co dzień z milionem impulsów, z których dostrzegamy tylko mały procent, bo odfiltrowuje to, co istotne. Naukowcy nie odkryli do końca sposobów jego działania, jednak pewne jest, że mózg pracuje bez ustanku, także w trakcie snu. Jest superwydajny. Wykonuje pracę milionów komputerów, zużywając tyle energii co żarówka. Czyż to nie wspaniałe, że masz tak potężną broń, tak skomplikowane narzędzie między uszami ? Masz je do swojej dyspozycji, nikt nie jest ci w stanie tego zabrać. Mózg nie słabnie (no chyba, że jesteś w podeszłym wieku), wzmacnia się doświadczeniami. Nie ma limitu pamięci, gdyż potrafi zapominać rzeczy mało istotne. Mimo wszystko nie możesz go przeciążać, więc naucz się widzieć tylko to, co istotne. Ucząc się używać owego narzędzia umiejscowionego w swojej głowie możesz przekroczyć granice będące nie do przekroczenia dla przeciętnych, którym tylko wydaje się, że są wielcy. Dla osób nieznających psychologii sukcesu, droga do profitów jest kręta i usłana dołami.

2. Zachowaj optymizm i wierz w swój sukces

Myśląc pozytywnie łatwiej nam dojść do celu. Wszystko dlatego, że wtedy mamy większą motywację, a co za tym idzie chęć do kroczenia naprzód wzrasta. Wierząc w to, że możesz, że będziesz triumfował, masz w głowie klarowny obraz przyszłej wersji siebie-jest to wersja szczęśliwsza, bardziej doświadczona, a przede wszystkim bogatsza o kilka powodów do dumy. Wierzysz, że twoje działania mają sens, oraz wkładasz więcej siły w pracę, po to, żeby udowodnić samemu sobie, że możesz stać się tym człowiekiem sukcesu, którego widzisz w swych marzeniach. Nie od dziś znane jest psychologom pojęcie dysonansu poznawczego, czyli stanu napięcia wywołanego wystąpieniem u danej osoby dwóch sprzecznych czynników poznawczych. Tłumacząc na chłopski rozum-gdy w twojej głowie pojawiają się dwie przeciwstawne do siebie opinie, wspomnienia, lub fakty, czujesz dyskomfort, który chcesz za wszelką cenę zagłuszyć. Przykładowo, jeżeli osoba, która zawsze uchodziła wśród znajomych za inteligentną i sama się za taką uważała, zostanie nazwana głupią, będzie podświadomie starała się przekonać siebie, że krytykujący się mylił. U niektórych osób dysonans przybiera tak silne formy, że przekonują oni innych do swoich racji, ażeby doświadczyć zbawiennego stanu spokoju wewnętrznego, wynikającego z przeświadczenia, że skoro inni myślą tak jak my, to takie są fakty. Jak możesz tę wiedzę wykorzystać ? Otóż myśl o sobie jak o człowieku w czepku urodzonym, pracowitym i osiągającym sukcesy. Zaczniesz wtedy odczuwać autentyczną potrzebę osiągania postępów, która popchnie cię na właściwą drogę ku twemu celowi. Wiedząc, jak działa dysonans poznawczy, nie powinieneś nigdy myśleć pesymistycznie, ani negować sensu swoich przedsięwzięć. Gdy nachodzą cię czarne myśli, nie krzywdź samego siebie i jak najszybciej je odgoń.

3. Odnajdź przyjemność w tym co robisz

Rób to, co lubisz, a połączysz przyjemne z pożytecznym. Nie idź w stronę celów, które wyznaczą ci inni. Nie spełniaj ambicji osób trzecich, lecz swoje. Nie okłamuj siebie, przecież wiesz co tak naprawdę cię kręci. Gdy droga do celu wiąże się z małymi przyjemnościami, które spotykają cię co jakiś czas, automatycznie wzrasta poziom satysfakcji z samego dążenia do celu, nawet gdy on sam wydaje się odległy o lata świetlne. Sportowcy doskonale zrozumieją, o czym mówię. Dla nich sama świadomość postępów jest siłą napędową i powodem do uśmiechu, nawet gdy te postępy są mało widoczne. Jeśli w twoim przypadku praca jest żmudna, musisz nastawić swój umysł pod odpowiednim kątem, tzn. wmówić sobie, że lubisz to robić, pomimo tego, że jest to ciężkie. Nawet wymuszony uśmiech uwalnia hormony szczęścia do mózgu, nawet jeśli mówisz sobie coś, co nie do końca jest prawdą, po jakimś czasie zaczynasz w to wierzyć. Od poszczególnych predyspozycji jednostki, a także jej wiary zależy jak szybko kłamstwo stanie się prawdą. W tym wypadku masz usprawiedliwienie, nie musisz żyć z wyrzutami sumienia z powodu tego, że kłamiesz. Takie kłamstwa są nieszkodliwe. Nauczysz się odpowiednio nastawiać swój mózg i wtedy zostaniesz jednym ze szczęśliwszych ludzi na Ziemii. We wszystkim można dostrzec masę zalet i tylko od nas zależy czy potrafimy je docenić. Każdy mały krok, nawet jeżeli wymaga pokonania przeszkód, przybliża nas do spełnienia ambicji. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że praca jest przyjacielem. Uczy cierpliwości, hartuje oraz powiększa pokłady samokontroli. Co cię nie zabije, nie obedrze z godności i wiary w ludzi, nie uczyni cię kaleką ani człowiekiem zgorzkniałym, nie zaszkodzi twojej psychice, to cię wzmocni. Nawet najgorsza harówka wyjdzie ci na dobre, ale lepiej się nie przemęczaj, bo przesada w każdą stronę spowalnia w realizację założeń. Wspinanie się na szczyty swoich możliwości i czynienie samego siebie lepszym człowiekiem to tylko nieliczne skutki aktywności, którą podejmiesz w walce o aspiracje. Miej pozytywne zdanie o wszystkich trudach, jakie cię spotkają. Ubarwiaj swoją pogoń za profitami na wszelkie możliwe sposoby. Krocz z uśmiechem przez życie. Nie poddaj się monotonii ani nudzie, a na pewno misja, do której cię stworzono, zostanie zakończona sukcesem.

4. Oddaj się pozytywnym wyobrażeniom

Oglądając siebie oczyma wyobraźni w miejscu, w którym chciałbyś stać, możesz skutecznie się zmotywować do działania. Zachowaj jednak umiar, bujając w obłokach, gdyż nadmiar pozytywnych wyobrażeń zatrze granice między tym, co realne a tym, co na razie tylko kiełkuje w twojej głowie. Poczujesz smak sukcesu, więc nie będziesz głodny zwycięstwa. Najlepiej wyobraź sobie, że nie jesteś na razie na szczycie, ale dopiero się wspinasz. Wizualizuj trudną drogę do sukcesu, to jak pokonujesz problemy i stajesz się silniejszy po każdej porażce. To doda ci wiary w swoje możliwości, chęci do zrealizowania tejże trudnej wędrówki i siły do walki o to, co ci się należy. Poczuj, jak wspaniale byłoby odnieść zwycięstwo w trudnym starciu ze swoimi słabościami. Pomyśl, że umiesz burzyć mury. Pomyśl, że nic cię nie zatrzyma. Ty wyznaczasz granice. Każda bariera jest do pokonania, bowiem znajduje się ona w twoim umyśle. To nie świat tworzy przeszkody, to nie ludzie cię spowalniają. Ty sam jesteś kowalem losu, rzeźbiarzem, którego dłuto może stworzyć coś pięknego. Ty decydujesz, jakie nastawienie zachowasz. Ty decydujesz, czy krytyka innych cię zrani. Wiesz, jak działa mózg i potrafisz nim sterować. Nie pozwól, aby działał on na twoją niekorzyść. Zrobisz, co zechcesz, bo masz taką możliwość. Świat jest plasteliną i ty go lepisz. Wszystko zależy od ciebie, twojej postawy wewnętrznej, przekonań i uczuć. Nie daj się strachowi i obawom. Nie daj się ograniczać niepewności bądź brakowi wiary w siebie. Wiara czyni cuda i możesz doświadczyć ich na sobie.

5. Wykorzystaj stres jako siłę napędzającą

Stres może być dobry lub zły. Zły to ten, który przejmuje kontrolę nad twoim życiem, trawi cię od wewnątrz i zabiera spokój wewnętrzny. To ten, który nie daje spać w nocy, przyprawia o wrzody żołądka oraz niszczy relacje z bliskimi. Nie bój się, możesz kontrolować poziom stresu i sprawić, że ten zły nigdy cię nie dopadnie. Miliony ludzi codziennie jest narażonych na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Nie wiedzą jak sobie z nimi radzić, zaczynają się martwić i w konsekwencji ich organizm wydziela kortyzol- hormon stresu. Jego stale podniesiony poziom sieje prawdziwe spustoszenie w ciele. Krew napływa w większości do serca, płuc i dużych grup mięśniowych, co ma za zadanie przygotować cię do walki lub ucieczki. Gdy chronicznie się stresujesz, za mało życiodajnego, czerwonego płynu napływa do żołądka, wątroby i innych organów, które mózg uzna za mniej ważne w chwili zagrożenia. Brak dopływu substancji odżywczych i tlenu powoli odbiera z nich życie. Ponadto mózg wkracza na wysokie obroty. Nie mogąc znaleźć chwili odpoczynku, przemęcza się. Ty już wiesz, że swoją oceną nadajesz wartość pozytywną lub negatywną czynnikom, z którymi na co dzień się spotykasz. Możesz więc podejść do nich z dystansem i nie przejmować się nimi. Nawet gdy coś jest trudne do opanowania, dysponujesz technikami relaksacyjnymi, które zniwelują stres. Może to być medytacja, sport, masaż, czytanie książki, seks, rozmowa z bliskimi, lub oglądanie komedii. Najgorsze, co można zrobić, to się zamartwiać. Z kolei dobry stres napędza cię do produktywnego spędzania czasu. Odczuwasz go, gdy wyznaczysz sobie cel i nie chcesz przegrać. Odczuwasz go, gdy ktoś wymaga od ciebie czegoś nieco pracochłonnego, gdy grasz z kolegami w piłkę lub oglądasz mecz, bądź gdy oglądasz dobry film lub czytasz książkę. Dobry stres pomaga nam dojść do celu oraz czyni życie ciekawszym. Stawiaj sobie wymagania, aby dać sobie dawkę motywacji. Pochwal się innym, aby czuć lekką presję ich oczekiwań. Staraj się doskonalić, bo im więcej masz, tym więcej musisz mieć na oku. Pozytywny stres uczyni twoje życie pasmem spełnionych marzeń i zrealizowanych celów.

6. Dostrzeż korzyści

Widząc oraz doceniając to, co zyskujesz dzięki obranej przez siebie drodze, masz więcej chęci do działania. Nie tylko złapanie króliczka jest przyjemne, ale także gonienie go. Musisz mieć świadomość pozytywnych aspektów dążenia do celu. Osiągnięcie go będzie się wiązało z licznymi korzyściami i pamiętaj o tym. Nie zapomnij jednak o samej drodze do marzeń. Ona także daje ci wiele. Podczas gdy inni siedzą na kanapie, ty robisz coś ze swoim życiem. Inwestujesz w siebie, by móc potem zbierać owoce ciężkiej pracy. Zdobywasz doświadczenie, tak cenne w dzisiejszych czasach. Uczysz się wytrwałości i pracowitości. Wzmacniasz charakter i wolę walki. Nie martw się tym, że osiągnięcie czegoś wymaga czasu. On i tak upłynie, a tylko od ciebie zależy czy wykorzystasz go na coś pożytecznego. Czyniąc coś, o czym inni mogą tylko marzyć, stajesz się wzorem i autorytetem. Możesz mieć niemałą satysfakcję z tego, kim jesteś i kim chcesz być. A chcesz być lepszy i budząc się rano, widzisz w lustrze udoskonaloną wersję samego siebie ze wczoraj. Tak, to jest życie. Pełne satysfakcji z tego, co się robi, pełne ciekawych wspomnień, pełne sukcesów.

7. Nie zapędź się

Mając na oku sukces i poświęcając na jego zdobycie całą energię, łatwo jest się zapędzić. Pamiętaj, że aby życie było w pełni szczęśliwe i dobrze wykorzystane, musisz także korzystać z innych przyjemności niż praca. Nie zostań pracoholikiem, dla którego przestaje się liczyć rodzina, czas spędzony z przyjaciółmi, bądź zdrowie. We wszystkim należy mieć umiar. Lecąc na łeb na szyję, możesz tylko wpaść pod samochód. Działanie pośpieszne nie jest zbyt skuteczne. Dobrze wiesz, że pracę należy wykonywać solidnie i sumiennie. A po pracy należy się odpoczynek. Nikt nie jest maszyną i nawet jeżeli wydaje mu się, że ma ciało z żeliwa, po jakimś czasie zmęczenie da o sobie znać. Musisz pamiętać o zdrowym śnie, porządnym jedzeniu i swoim hobby. Na pewno masz jakieś zainteresowania, które warto rozwijać. Poza pracą możesz zdziałać tyle dobrego. Nie zatrać się w karierze, nie wpadnij w obsesję doskonałości. Jesteśmy tylko ludźmi i nie możemy funkcjonować bez przerwy. Nie możemy skupić się tylko na jednym. Jesteśmy istotami społecznymi, które oprócz osiągnięć potrzebują miłości, rozrywki, oraz relaksu. Nie zapomnij o tym, gdyż pośpieszne tempo jest jeszcze gorsze niż powolne. Działając powoli, nie przemęczasz się, a do celu dochodzisz po kilku latach. Śpiesząc się, padniesz z wyczerpania na półmetku i będziesz musiał stracić dużo czasu na odpoczynek. Zoptymalizuj swoją szybkość, aby jak najefektywniej i najszybciej móc znaleźć się na szczycie.

 

 

Aby zobaczyć cały artykuł wystarczy się zalogować!
Zaloguj Zarejestruj

( ! ) Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

( ! ) Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php/sessions) in Unknown on line 0