Rozwój Mój profil Co chcesz zrobić?
 
0
Rozwój 115
Co zyskuje ?
Funkcjonalność
Funkcjonalność
Co zyskuje ?
Patronat
  Rejestracja Logowanie
Jak skutecznie uczyć się języków obcych?
Kliknij, aby pokazać całą grafikę
Kliknij, aby schować całą grafikę

Najważniejsze są chęci i odrobina wolnego czasu. Reszta sama przyjdzie i to bez większego trudu.

Podejmując się nauki zupełnie nieznanego języka obcego trzeba sobie uzmysłowić, że jesteśmy jak małe dzieci. Całkowicie zagubione w świecie niezrozumiałych zdań i zwrotów. Ale przecież każdy był kiedyś dzieckiem i jakoś udało mu się przyswoić mnóstwo słów.

Podobnie jest z nauką języków obcych. Trzeba spojrzeć na to oczami dziecka. Wpierw należy obeznać się z podstawowymi słowami, prostymi zwrotami.
Nauczyć się sformułowań typu:
- "Ala ma kota",
- "Ja jestem",
- "Mam na imię".

Przypomnieć sobie, czego uczono nas na początku i to samo przyswajać w obcym języku. Polecam zatem oglądanie bajek dla najmłodszych i słuchanie dziecięcych piosenek.

Po przyswojeniu tych prostych zdań należy zwiększyć poziom trudności i zacząć uczyć się słownictwa z otaczającej nas rzeczywistości. Poznajmy wpierw nazewnictwo rzeczy które używamy na co dzień, a dopiero później starajmy się uczyć słów bardziej skomplikowanych.

Nauczmy się mówić:
- "piję kawę",
- "lubię słuchać muzyki".

Po krótkim czasie uzupełnijmy wiedzę i rozwińmy wyrażenia np.:
- "piję kawę z kubka",
- "codziennie piję kawę",
- "lubię słuchać głośnej muzyki",
- "lubię słuchać muzyki ale tylko wieczorem".

Stale rozbudowujmy zdania, dzięki tej prostej technice jesteśmy w stanie zapamiętać większą ilość słówek.

Tak więc: nauczmy się opisywać siebie, przedstawiać czynności, które wykonujemy i w dalszej kolejności zwiększajmy stopień trudności.

Przyswajając język obcy nie unikniemy uczenia się na pamięć. W sumie na tym polega nauka nieznanego słownictwa. Gramatykę zostawmy sobie na później. Jakie są najlepsze techniki utrwalania słów w pamięci?

Niektórzy twierdzą, że najlepiej jest zapamiętywać kilka słów dziennie i co jakiś czas je sobie powtarzać.
Niby proste ale wymagające systematyczności i koncentracji. Znacznie łatwiej zapamiętuje się ciekawe rzeczy, dlatego należy unikać uczenia się słówek ze słownika. To potrafi zniechęcić.

Dużo prościej przyswaja się słówka przedstawione w formie graficznej. Dobrą metodą jest grupowanie wyrazów według przyjętego kryterium np.: "abfahren-odjeżdżać", "fahren-jechać", ten sam rdzeń ale inny przedrostek.

Wracając do wątku uczenia się jak dziecko, spróbujmy zapamiętywać słówka w ramach zabawy. Idealnym rozwiązaniem są fiszki zwłaszcza te elektroniczne. Wystarczy wybrać tematykę i rozpocząć naukę. Słówka będą tak długo losowo prezentowane na ekranie dopóki nie stwierdzimy, że znamy znaczenie danego wyrazu. Powtarzając tę czynność w wolnym czasie nawet nie zauważymy, jak szybko uda nam się kojarzyć nieznane dotąd słówka. Wpierw nauczymy się właściwie odgadywać znaczenie a po krótkim czasie zacznijmy stosować poznane słownictwo w prostych zdaniach.

Tak więc uczmy się ciekawymi metodami, kojarzmy wyraz z obrazem lub zwyczajnie zdobywajmy wiedzę poprzez zabawę w zgadywanie słówek.

Jeśli dana technika nauki Cię znudzi nie poddawaj się i nie rezygnuj. Poszukaj nowej ciekawszej formy nauki języków obcych. Pamiętaj, żeby stale mieć kontakt z uczonym językiem nawet poprzez słuchanie obcojęzycznej muzyki.

Aby zobaczyć cały artykuł wystarczy się zalogować!
Zaloguj Zarejestruj