Rozwój Mój profil Co chcesz zrobić?
 
0
Rozwój 115
Co zyskuje ?
Funkcjonalność
Funkcjonalność
Co zyskuje ?
Patronat
  Rejestracja Logowanie
Chcesz spowolnić zegar biologiczny? Oto sprawdzone metody!
Kliknij, aby pokazać całą grafikę
Kliknij, aby schować całą grafikę

Boisz się starości? Zdajesz sobie sprawę z mijającego czasu i chcesz w porę podjąć te kroki, które pozwolą ci zachować dobrą formę na dłużej? Oto kilka sprawdzonych metod, dzięki którym skutecznie spowolnisz swój zegar biologiczny.

Zdrowa dieta to podstawa
By starość nie stała się utrapieniem, należy pamiętać o zdrowym odżywianiu. Im starsi jesteśmy, tym ważniejsza staje się dla nas zróżnicowana dieta pełna witamin i minerałów. Kilka prostych zmian w menu może sprawić, że nasz zegar biologiczny zacznie pracować wolniej. Włączenie do diety ryby sprawi, że znacznie zminimalizujemy ryzyko wystąpienia zawału. Już jedna porcja ryby tygodniowo może sprawić cuda. Jeśli dodatkowo ograniczymy spożycie tłuszczu i zaczniemy unikać dań smażonych, znacznie zmniejszymy ryzyko zachorowania na raka. Wiele wspaniałych rezultatów przyniesie nam też częstsze sięganie po owoce i warzywa. Dzięki nim nie tylko będziemy wspierać swój organizm codzienną porcją witamin. Lekka dieta to zgrabniejsza sylwetka, a tym samym – mniej problemów związanych z procesem starzenia się i nadwagą, będącą efektem zmian hormonalnych oraz coraz wolniejszej przemianie materii.

Niezbędne witaminy w naszej diecie
Zdrowa dieta ma nam dostarczać przede wszystkim cennych witamin. W walce z taką „przypadłością”, jaką jest starość, ważną rolę odgrywa kilka substancji. Ważne są takie przeciwutleniacze, jak beta-karoten, witamina C oraz witamina E – nie bez powodu nazywana zresztą „witaminą młodości”. By spowolnić zegar biologiczny należy też zadbać o to, by nasz organizm otrzymywał odpowiednie ilości witamin z grupy B. Wiadomo, że im starsi jesteśmy, tym gorszy wpływ mają braki tych witamin na nasz układ nerwowy oraz na naszą pamięć. Wapń jest z kolei ważnym minerałem dla tych, którzy chcą się uchronić przed osteoporozą i jednocześnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Alkohol – dlaczego warto ograniczyć jego spożycie?
Wprawdzie lampka wina lub szklanka piwa od czasu do czasu mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie, musimy jednak pamiętać, że alkohol w większych ilościach nie jest sojusznikiem zdrowego stylu życia. Wprawdzie istnieje wiele poglądów na temat tego, że alkohol w umiarkowanych ilościach korzystnie wpływa na serce, zdania na ten temat są podzielone. Lepiej zatem ograniczyć jego spożycie, tym bardziej, że z wiekiem organizm coraz wolniej rozkłada alkohol.

Rzuć palenie!
Palenie, nawet bierne, ma wyjątkowo szkodliwy wpływ na nasz organizm. By zachować dobrą formę, warto zatem rzucić palenie i unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Wiadomo przecież, że oddychanie zadymionym powietrzem jest tak samo groźne dla zdrowia, jak palenie papierosów.

Ruch też jest ważny
Aby zatrzymać starość, trzeba też pomyśleć o systematycznych ćwiczeniach. Im starsi jesteśmy, tym ważniejsza staje się dla nas aktywność fizyczna. Silniejsze mięśnie i mocniejsze kości to ważne kwestie dla tych, którym zagraża osteoporoza. Ruch poprawia też krążenie, pomaga dotlenić organizm, pozwala nam jednocześnie zachować odpowiednią masę ciała. Warto też podkreślić, że aktywność fizyczna to lepszy nastrój, a psychika – jak wiadomo – ma ogromny wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Codzienna gimnastyka lub systematyczne spacery mogą stać się zatem naszymi cennymi sojusznikami.

Badaj się systematycznie!
Im starsi jesteśmy, tym ważniejsze stają się wizyty u lekarza. Nawet jeśli czujemy się dobrze, badania powinny stać się ważną częścią naszego życia. To dzięki nim można w porę wykryć pierwsze niepokojące sygnały i w porę rozpocząć leczenie. Profilaktyka to najlepsza walka z chorobami, które z wiekiem stają się dla nas coraz poważniejszy zagrożeniem. Systematyczne wizyty u lekarza pozwolą nam jednocześnie na odpowiednie dobieranie leków lub suplementów diety, dzięki którym nasza walka ze starością stanie się znacznie łatwiejsza.

Walka ze stresem
Stres to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Im wcześniej nauczymy się techniki relaksacji, tym lepiej dla nas. Przewlekły stres sprawia, że znacznie zwiększa się ryzyko zawałów oraz rozwoju chorób nowotworowych. Im spokojniejsi będziemy, tym wolniej będzie tykał nasz zegar biologiczny. Unikniemy też problemów z zasypianiem, które mogą poważnie utrudnić życie nawet młodym ludziom.

Zdrowy styl życia, odpowiednia dieta oraz systematyczne badania – oto najlepsza recepta dla tych, którzy chcą przedłużyć swą młodość. Każdy z nas może sprawić, że starość przestanie być tak ponurą wizją. Wystarczy, że w porę zadbamy o swe zdrowie.

Aby zobaczyć cały artykuł wystarczy się zalogować!
Zaloguj Zarejestruj