Rozwój Mój profil Co chcesz zrobić?
 
0
Rozwój 115
Co zyskuje ?
Funkcjonalność
Funkcjonalność
Co zyskuje ?
Patronat
  Rejestracja Logowanie
Jak się rozwijać zamiast się zwijać?
Kliknij, aby pokazać całą grafikę
Kliknij, aby schować całą grafikę

 Rozwój wewnętrzny, osobisty, personalny czy jakkolwiek inaczej go nazwiemy jest niewątpliwie najważniejszym procesem w życiu człowieka. Dlatego dobrze jest podejść do niego w sposób, który będzie na tyle skuteczny, aby czerpać z niego przez całe życie. Szkodzi podejście, w którym poznawanie siebie jest środkiem prowadzącym do celu, choć dla motywacji warto wiedzieć, że wiąże się  z szeregiem niesamowitych korzyści. Poznawanie siebie to przede wszystkim sposób kroczenia przez życie, który będzie dawał satysfakcję i pokazywał, że możesz żyć po swojemu, jakkolwiek tylko Ci się podoba.

 Do tego, żeby proces rozwoju był skuteczny potrzeba spełnić tylko jeden warunek. Twój rozwój musi być Twój. To może dziwnie brzmi, bo niby czyj miałby być, jeśli nie Twój, ale często niestety nie jest. Często niestety mało co w naszym życiu jest nasze. W procesie docierania do celu metody i narzędzia rozwoju będą w Twoich oczach godne zastosowania i trzymania się ich tylko wtedy, gdy przekonasz się, że są dla Ciebie indywidualnie skuteczne. Będzie tak, jeśli będą Twoje, dojdziesz do nich samodzielnie i opatentujesz sprzyjające rozwiązania na własny użytek. Nie będziesz wtedy potrzebować siły woli, nie będziesz zmuszać się do tego, żeby codziennie robić coś, co jest napisane w książce. Jeśli dotrzesz do wewnętrznego przekonania wobec słuszności jakiegokolwiek działania, które będzie Ci służyć, zrobisz to w naturalny dla siebie sposób.

Do naturalnego przekonania o słuszności swoim działań nie można dotrzeć opierając się tylko na wiedzy i poglądach innych osób, nawet, jeśli są najlepszymi ekspertami w swojej dziedzinie. Wszystko to może posłużyć Ci tylko jako inspiracja, której owszem potrzebujesz nieustannie lub jako propozycja do sprawdzenia czy w Twoim przypadku również tak to działa. To jest bardzo ważne w procesie przyjmowania czegoś z zewnątrz, ponieważ bardzo łatwo na podstawie cudzych opinii uznać „rewelacyjne rozwiązanie” za swoje własne nie zastanawiając się czy to na pewno jest w zgodzie z Tobą. A wtedy dochodzi do przypadków, w których ktoś po pewnym czasie rzuca rozwój osobisty i mówi, że to oszustwo, nie dla niego i nie będzie się tym więcej zajmował. W gruncie rzeczy nie musi, ale szkoda, że będąc na tej drodze nie dotarł do sedna takiego procesu.

Można się zastanowić dlaczego treści przekazywane przez „rozwojowe guru” bywają do siebie podobne, dlaczego pewne życiowe prawdy każdy zna, każdy się z nich śmieje i nikt nie korzysta?  Dzieje się tak, ponieważ każdy chciałby podpisać się pod tymi słowami. Każdy chciałby uznać je za swoje i każdy tak na prawdę wie, że mógłby, gdyby tylko znalazł te treści w sobie. I mógłby sam je powtarzać, gdyby uwierzył w siebie i siebie potraktował jako eksperta od własnego życia. Nie dziwię się rozczarowaniu szkoleniami, procesami coachingu, które wiele obiecują i nic nie dają, jeśli zamiast człowieka usamodzielniać uzależniają od eksperta. Nie dziwię się, jeśli w takim procesie punkt ciężkości skupia się na zewnętrznych czynnikach, które mądrze brzmią, są modne i ładnie wyglądają. Mądrość życiowa płynie z Wnętrza na podstawie doświadczeń, które pomogą Ci ją odnaleźć. Nie jest modna, nie jest z gazety, nie jest droga, jest Twoja.

Z takiego punktu wyjścia gorąco polecam zacząć swoją podróż w kierunku rozwoju, jakiegokolwiek chcesz, w wybranym sobie obszarze. Z takim założeniem, jeśli będziesz potrzebować, trafisz na szkolenie, warsztat, przeczytasz książkę, znajdziesz swoją inspirację, nauczyciela. Przyjmowane treści jednak należy przepuścić przez wewnętrzny filtr, w przeciwnym razie stracisz czas, być może pieniądze, a zaufanie do siebie zamiast wzmocnić jedynie osłabisz plując sobie w brodę, że dałeś się nabrać. Twój rozwój ma być Twój, na Twoich zasadach i tylko taki doprowadzi Cię tam, gdzie chcesz dotrzeć. 

Aby zobaczyć cały artykuł wystarczy się zalogować!
Zaloguj Zarejestruj